DIAMENT
Diament jest najtwardszym z minerałów spotykanych w przyrodzie (10 punktów w skali Mohsa). Jest to najczystsza krystaliczna forma węgla. Jego nazwa w tłumaczeniu z łaciny oznacza "niepokonany, niezniszczalny". Uważany jest za najcenniejszy kamień szlachetny.
Złoża diamentów występują w : Indiach, Rosji, Australii, Południowej Afryce, Brazylii.
Odpowiedni szlif wydobywa z diamentów życie, światło, blask. Najbardziej znany jest szlif brylantowy- wynaleziony w XVII wieku. Jest on uznawany za szczyt osiągnięć mistrzów jubilerstwa.
Diamenty są najdoskonalszymi kamieniami, najbardziej wysublimowanymi i odpowiednimi dla kobiet ceniących prawdziwe piękno i elegancję.
Wycenę każdego diamentu sporządza się w oparciu o cztery zasadnicze kryteria określane mianem 4C. Należą do nich: carat (masa), clarity (czystość), colour (barwa) i cut (szlif kamienia).
Masa
Jednostką określającą masę jest karat. W odniesieniu do innych jednostek masy 1 ct odpowiada 0,2 g. Znamienne jest, że dwa diamenty tej samej wielkości mogą mieć zupełnie odmienną wartość ze względu na pozostałe kryteria oceny diamentu.
Barwa
Barwa należy do najbardziej specyficznych i równocześnie do najważniejszych cech jakościowych diamentów. Barwy typowe mają odcienie od bezbarwnego do żółtego o różnym stopniu nasycenia. Najbardziej cenione i najdroższe są brylanty białe o niemalże niezauważalnym błękitnym blasku, który bierze się ze zdolności kamienia do koncentrowania światła UV.
Czystość
Diamenty są najczystszą formą węgla, ale w wyniku procesu jego tworzenia mogą w nim powstawać inkluzje.
Zanieczyszczenia te mogą mieć różną barwę: począwszy od bezbarwnych pęcherzyków gazu, poprzez czarne drobinki węgla aż do koloru brązowego i zielonego. Idealnie czysty diament to taki, w którym doświadczony rzeczoznawca przy użyciu specjalnej lupy nie jest w stanie dostrzec żadnych zanieczyszczeń we wnętrzu kamienia.
Szlif
Szlif związany jest z procesem obróbki diamentu. Celem tego jest nadanie określonej formy i pokrycie całej powierzchni kamienia symetrycznymi płaszczyznami. Najbardziej rozpowszechniony jest szlif brylantowy.
Wyjątkowość diamentu odznacza się miedzy innymi zdolnością odbijania światła. Powoduje to, że proces szlifowania kamieni jest pracochłonny i wymagający specjalnych umiejętności
Diamenty znane były już 3000 lat p. n. e. Dawniej stosowano jako medykament przy leczeniu trądu, gruźlicy, cukrzycy i anemii a popiół z diamentów miał przedłużać życie, wzmacniać ciało i dawać dobre samopoczucie.
Najcenniejsze diamenty w Polsce to: wielki czarny diament w złotej puszce Św. Stanisława (znajdujący się w skarbcu na Wawelu) i bezbarwny, 10 karatowy diament w koronie monstrancji Jana Kazimierza (znajdujący się w klasztorze Paulinów na Jasnej Górze).
Każdy diament będący przedmiotem sprzedaży musi posiadać certyfikat zawierający informację o 4C. Certyfikat gwarantuje kupującemu jakość i stwierdza autentyczność nabywanego diamentu.